Televizioni Koha – Maqedoni

Recent Posts

271086

VMRO kërkon dorëheqjen e Janevës

Në një atmosferë të tensionuar, me ndërprerje, zënka dhe akuza kaloi edhe debati i sotëm në Komisionin për sistem, politik ku tashmë për të tretën ditë me radhë mysafire është prokuroria speciale Katica Janeva. Deputeti Kërsto Mukoski nga VMRO-DPMNE-ja kërkoi dorëheqjen e Janevës. Nuk e paska kryer punën për të …

Më tepër »
thaci-henshaw

Kryetari i PDSH-së realizoi takim me Drejtorin e NDI-së, Chris Henshaw

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot në selinë e partisë realizoi takim me Drejtorin e Institutit Demokratik Kombëtar (NDI), Chris Henshaw. Në këtë takim u diskutua për situatën aktuale politike dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Bashkëbiseduesit gjithashtu diskutuan edhe për kodin zgjedhor si dhe për mbarëvajtjen e zgjedhjeve …

Më tepër »

Fillon projekti për trajnimin e avokatëve për Ligjin e ri për Procedurë penale

Oda e avokatëve të RM-së (OARM) në bashkëpunim dhe me mbështetjen financiare të Ambasadës së SHBA-së në Shkup, Byronë për luftë ndërkombëtare kundër narkotikëve dhe zbatimin e ligjeve (INL), fillon me implementimin e projektit njëvjeçar “Trajnimi i avokatëve mbrojtës për Ligjin e ri për procedurë penale dhe Ligjin për përcaktimin …

Më tepër »
ppp

Promovim i fushatës kundër ksenofobisë

Në Galerinë mobile CAC në Parkun e frankofonisë pranë Parkut të qytetit dhe në Kapan Han në Çarshinë e vjetër sot dhe nesër do të mbahen një sërë ngjarjesh për promovimin e fushatës kombëtare kundër ksenofobisë të titulluar si “Fëmijët e planetit Tokë”. Ngjarjet muzikore dhe artistike dhe diskutimet të …

Më tepër »
kkk

Paralajmërohet vazhdimi i seancës së komisionit për Raportin e PSP

Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive sot duhet ta vazhdojë debatin për punën e Prokurorisë speciale publike. Mbrëmë debati i Komisionit është ndërprerë pasi që prokurorja speciale publike për shkak të, siç shpjegoi, gjendjes së përkeqësuar shëndetësore u largua nga seanca. “Me të vërtetë më vie keq që …

Më tepër »
133353849

Gruevski I pakënaqur me punën e Janevës

Ish kryeministri Nikolla Gruevski I pyetur rreth punës së prokuorres speciale katica janevëa ka theksuar se ajo është larg punës profesionale.Sipas tij, puna janevës është larg pritjeve karshi profesionalizmit, paanshmërisë dhe në lidhje me punën objective. Ai këto komente I ka bërë  gjatë promovimit të një projekti me trajnimin e …

Më tepër »
132365874

Thaçi: Deklaratat për luftë të re në Kosovë janë qesharake, absurde dhe të rrezikshme

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi reagoi ndaj deklaratës së djeshme të ish-liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në Tiranë, se “në 4-5 vitet e ardhshme ka gjasa të ketë përsëri luftë”. Thaçi në një prononcim për Express thotë se deklarata e Kurtit është qesharake, absurde dhe e rrezikshme. …

Më tepër »