Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Plus gjashtė vite burg pėr Agim Krasniqin
19 dhjetor - Agim Krasniqi sot u dėnua edhe me gjashtė vite burg pėr pėrgatitje tė sulmeve terroriste nė Shkup. Pėr veprėn e njėjtė para disa viteve gjykata e liroi.
Tetovė, burri pėrplas ish-gruan e tij me veturė
19 dhjetor-Burri tetovar kishte deklaruar se nuk e kishte vėrejtur fare ish gruan e tij, e cila po qėndronte anash veturės dhe me kėtė rast duke vozitur shpejt me veturėn e tij kishte goditur.
Mbeturinat problem pėr Brodecin (VIDEO)
Tetovė, 19 dhjetor - Kryetarja Teuta Arifi ka shprehur gatishmeri qė kjo ēėshtje tė mer epilog. Banorė janė tė gatshėm qė tė hyjnė nė sistemin e Ndėrmarrjes qė kjo ēėshtje tė rregullohet.
Poroji hoqi mbishkrimin ''Makedonija'' vendoi flamurin kuq e zi
19 dhjetor - Salla e ndėrtuar nga qeveria e Maqedonisė
Ahmeti: Kemi dallime me Gruevskin pėr marrėveshjen e Ohėrit (VIDEO)
Shkup, 19 dhjetor-"Kursi properendimor i shqiptarėve nuk do tė ndryshon asnjėherė sepse kėtė pėrcaktim e kemi tė trashėguar edhe nga rilindja jonė kombėtare, tha Ahmeti, duke nėnvizuar shpresat tona tė mėdha pėr angazhim tė madh dhe konkret tė Uashingtonit dhe Berlinit nė veēanti, por edhe tė vendeve tjera tė BE, nė vitin 2015 pėr pėrmbyllje pėrfundimtare tė kontestit me Greqinė.
Jo’ propozimit pėr stemėn e re tė Maqedonisė (VIDEO)
Tetovė, 19 dhjetor - Sipas organizatorit tė kėtij debati Nexhat Bexheti debati tregoj se shqiptarėt janė kundėr kėsaj steme e cila ėshtė njė etnike dhe qė nuk ka tė bėjė me realitetin multietnik nė Maqedoni.
Gjorgji Spasov, rezulton spiun?!
19 dhjetor- KVF-ja sot publikoi dokumente nė tė cilat thuhet se Gjorgji Spasov e ka informuar Shėrbimin pėr disa qytetarė tė Maqedonisė me orientime anarkie dhe liberale.
Mjegull nė Stracin, Kodėr tė Diellit dhe Krushevė
19 dhjetor- Pėr shkak tė paraqitjes sė mjegullės, deri nė 50 metra ėshtė ulur dukshmėria nė Stracin-Kumanovė, Tetovė-Kodra e Diellit dhe Prilep-Krushevė.
USHT organizon debat pėr ndryshimet ligjore nė arsimin e lartė
19 dhjetor-Qėllimi i propozimit pėr provim shtetėror ėshtė qė tė pėrmirėsohet cilėsia nė arsimin e lartė. Nė pajtueshmėri me propozimin, gjithė procesin do ta realizojė Kėshilli pėr akreditim dhe evaluim i pėrbėrė nga profesorė nga universitetet nė Republikėn e Maqedonisė.
Studentėt e mjekėsisė vizitė qendėr Rea (VIDEO)
Tetovė, 18 dhjetor - Student tė mjekėsisė pran Universitetit shtetėrorė tė Tetovės sot kanė vizituar qendrėn parashkollore Rea nė Tetovė.
Kronika e Zezė (VIDEO)
Tetovė, 18 dhjetor - Nga SPB - Tetovė njoftojn se mbrėm reth orės 20:45 ėshtė sulmuar njė 29 vjeēari nga Tetova me thikė deri sa ky ka qenė i parkuar me veturėn e tij TAXI para spitalit klinik tė Tetovės.
Tensione nė Luboten mes policisė dhe banorėve
Shkup, 18 dhjetor - Banorėt e fshatit Luboten kanė bllokuar hyrjen nė fshat pėr tė penguar policėt, pėr tė cilėt thonė se dėshirojnė tė futen nėpėr shtėpitė.
Merova me shkollė tė re (VIDEO)
Tetovė, 18 dhjetor - Pas dy vitesh punė, ėshtė lėshuar nė pėrdorim objekti i ri i shkollės fillore “Pashko Vasa” nė Merovė tė komunės sė Zhelinės e cila u dogj nė rrethana ende tė panjohur.
KLR shėnon ditėte rrjetėzimit (VIDEO)
Tetovė, 18 dhjetor - Bordi iniciativ pėr formimin e Kėshillit Lokal Rinorė nė Tetovė sot ka mbajtur ditėt e rrjetėzimit rinor.
Tre pėrqindishi i ekomonisė shqiptare prezantohet si sukses (VIDEO)
Shkup, 18 dhjetor - Kėto shifra i ka prezantuar madje vetė Ministri i Ekonomisė Bekim Neziri, madje duke i prezantuar edhe si sukses tė ekonomisė shqiptare kur nga shifrat shihet qartė se 97 pėrqind e biznesit nė vend e udhėheqin dhe pėrfitimet i kanė bizneset maqedonase.
Tensione nė Luboten mes banorėve dhe policisė
18 dhjetor - Policija e Maqedonisė e ka rethuar fshatin Luboten tė Shkupit
BDI dhe PDSH bojkotuan fjalimin vjetor tė Ivanovit
Shkup, 18 dhjetor - Dy partitė shqiptare BDI dhe PDSH kanė bojkotuar sot fjalimin vjetor tė presidentit tė vendit, Gjorgje Ivanov.
Nevzat Bejta rizgjidhet kryetar i Degės sė BDI-sė nė Gostivar
Gostivar, 18 dhjetor - Nevzat Bejta nuk pati asnjė kundėrkandidat pėr kryetar dege. Nga gjithsejt 120 delegatėve tė pranishėm, 112 delegatė votuan pėr Bejtėn dhe 5 fletė votimi ishin tė pavlefshme.
Kallashi mohon aksidentin: Mos u bėni merak
19 dhjetor - Donjeta Kosumi, e njohur me nofkėn Kallashi, ka reaguar ndaj spekulimeve se ajo ka pėsuar aksident.
Prishtinė, nga frika e qenve dy fėmijė goditen nga vetura
19 dhjetor- Fėmijėt janė jashtė rrezikut pėr jetė dhe po vazhdon diagnostikimi i tyre, ka njoftuar drejtori i Qendrės Emergjente nė QKUK, Basri Lenjani, bėn tė ditur RTK, transmeton Telegrafi.
Shkatėrrohet banda shqiptare e drogės dhe prostitucionit, sekuestrohet 900 kg marijuanė
Policia Italiane ka shkatėrruar njė bandė shqiptarėsh qė merrej me trafik lėndėsh narkotike e prostitucion dhe ka sekuestruar njė sasi tė madhe lėndėsh narkotike.
Vetėvendosje, “vendos kufi” nė portėn e Qeverisė (Foto)
Prishtinė, 18 dhjetor - “Ky ėshtė kufiri qė duhet kaluar, jo ai tek lumi Tisa nė Hungari”, pėrmes sė cilės ju bėjnė thirrje qytetarėve tė vendit tė mos ikin nga Kosova, por tė gjejnė mėnyra tė tjera pėr ta luftuar tė keqen, qė sipas tyre, pushtetarėt po ia bėjnė kėtij vendi.
Forcat e Armatosura mund tė jenė pjesė e dialogut
18 dhjetor-Naim Maloku dhe Ramadan Qehaja kanė vlerėsuar pėr ‘Epokėn e re’, se lidershipi vendor ka gabuar qė transformimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė Forcat e Armatosura tė Kosovės nuk e ka bėrė nė legjislaturėn e kaluar.
Hashim Thaēi uron Universitetin e Tetovės
17 dhjetor-“Themelimi i kėtij institucioni tė arsimit shqiptar dy dekada mė parė ka qenė njė arritje shumė e rėndėsishme nė historinė e gjatė e tė mundimshme tė pėrpjekjeve tė popullit tonė pėr tė realizuar tė drejtat legjitime. Prandaj u bashkohemi tė gjithė shqiptarėve tė tjerė qė janė duke e festuar kėtė ditė tė shėnuar dhe uroj qė tė ketė tė arritura dhe suksese tė reja nė punėn dhe veprimtarinė akademike tė kėtij universiteti,” ka shkruar Thaēi nė Facebook
Dy vrasje nė Tiranė. Gjyshi vret nipin, ekzekutohet dhe 50-vjeēari
Tirane, 16 dhjetor - Dy vrasje me dy viktima brenda njė kohe tė shkurtėr janė shėnuar nė Tiranė.
BE diskuton pėr Kosovėn
Ministrat e Punėve tė Jashtme tė Bashkimit Evropian do tė diskutojnė sot pėr vendet e rajonit tė pėrfshira nė procesin e zgjerimit, pėrfshirė Kosovėn.
Shėnohet 16 vjetori i rėnies sė Mujė Krasniqit
14 dhjetor- Nė mėngjesin e acartė tė 14 dhjetorit tė vitit 1998 kishin rėnė nė pritėn e organizuar nga ushtria dhe policia serbe, nė vendin e quajtur “Te Likenet e Hasit” nė Gorozhup tė Pashtrikut.
Vllasi: Mėsoni prej Isės dhe Thaēit
14 dhjetor- Sipas tij, prej Isės mund tė mėsojnė se nė luftė pėr pushtet duhet tė jesh kėmbėngulės, kurrė tė mos dorėzohesh edhe kur humb, kurse prej Thaēit mund tė mėsojnė se nė luftė pėr pushtet asgjė nuk ėshtė e shenjtė dhe se me pushtet mund tė bėsh ēfarė tė duash.
3 viktima ne nje aksident komunikacioni
13 Dhjetor - Ka shkuar nė tre numri i viktimave nga aksidenti i ndodhur mė 3 dhjetor nė aksin rrugor Rrėshen – Kalimash. Pashk Gjoka ėshtė personi i tretė qė ka humbur jetėn si pasojė e aksidentit nė fshatin Reps tė Mirėditės.
Thaēi ia dorėzon detyrėn e kryeministrit, Isa Mustafės
12 Dhjetor - Ish kryeministri Hashim Thaēi ia dorėzoi sot detyrėn e kryeministrit, kreut tė LDK-sė, Isa Mustafa.
Serbia kėrkon tė drejtat e 30 mijė serbėve nė Shqipėri?!
12 dhjetor-Ēotriē tha se delegacioni i Parlamentit serb, i pėrbėrė nga anėtarė tė diasporės dhe serbė nė rajon, vizituan Shqipėrinė, e cila nuk ka ligj pėr minoritetet, ku Serbia e ka tė pamundur tė nėnshkruaj njė marrėveshje dypalėshe rreth mbrojtjes sė pakicės sė saj.
Mustafa: Koalcionin me PDK-nė e bėra pėr interes shtetėror
11 dhjetor-Punėt e shtetit dhe interesat shtetėrore kanė mė shumė peshė sesa mospajtimet dhe rivalitetet e brendshme pėr ēėshtje tė caktuara. Dikush duhet tė qeverisė me Kosovėn, dhe kėta dikush janė LDK, PDK, VV, AAK, Nisma dhe partitė qė pėrfaqėsojnė popullatėn joshumicė. Asnjėri nga ne nuk i kishim votat e mjaftueshme pėr tė qeverisur tė vetmit me vendin.
Kuvendi voton Qeverinė e re: Ja emrat e Kabinetit Mustafa!
9 dhjetor-Kryeministri Mustafa me kėtė rast u betua se me pėrgjegjėsi do t’i kryejė detyrat e pėrcaktuara me Kushtetutė.Ai tha se do tė punojė nė interes tė shtetit, zhvillimit ekonomik.
Sot pritet votimi i qeverisė sė re tė Kosovės
9 dhjetor-Partia Demokratike e Kosovės e udhėhequr nga kryeministri nė largim Hashim Thaēi dhe lideri i Lidhjes Demokratike tė Kosovės Isa Mustafa, e kanė nėnshkruar gjatė ditės sė hėnė marrėveshjen e koalicionit me qėllim qė ti jepet fund krizės politike.
Gazetari sulmohet fizikisht nga pronari i gazetės “Tribuna"
8 dhjetor-“Rreth orės 12:00 mė ka thirr tė nėnshkruar njoftimin pėr largim nga puna. Unė nuk jam pajtuar me atė njoftim pasi qė ka qenė i kundėrligjshėm me kontratėn qė kam. Ka ardhur Sejdi Demiri pronari i gazetės dhe ka filluar tė mė fyej.
Ish kreu i SHIK Kadri Veseli kryeparlamentar
8 dhjetor-Ndėrkohė pėr nėnkryetarė tė kuvendit tė Kosovės me 92 vota pro, 2 kundėr dhe 15 abstenime u zgjodhėn Xhavit Haliti nga PDK-ja, Sabri Hamiti nga LDK-ja dhe Glauk Konjufca nga Vetėvendosja.
Bėhen me pagesė rrugėt gjermane
T​arifa vjetore pėr shoferėt e veturave tė huaja do tė kushtojė rreth 130 euro. Shoferėt do tė paguajn pėr dy muaj 22 € ose 10 euro pėr dhjetė ditė.
Beckham merr dhuratė 100 mijė euro nga Victoria Beckham
18 dhjetor - Pėr festat qė po afrojnė, Victoria Beckham nuk ka kursyer aspak pėr t'i shprehur edhe njėherė dashurinė partnerit te saj David.
Nga janari Facebook kushton 3$ nė muaj?
16 - dhjetor Gjatė njė konference pėr shtyp, Facebook njoftoi se do tė zbatojė njė plan tė ri mujor tė shėrbimit: duke filluar nga 1 janari, gjiganti i rrjeteve sociale do tė kushtojė 2.99 dollarė nė muaj.
E pashpjegueshme: Banorėt nė kėtė fshat flenė nga njė javė!
16 dhjetor - Banorėt e fshatit Kalac tė Kazakistanit vuajnė nga njė sėmundje misterioze - rėnie nė njė gjumė tė thellė, ndėrsa zgjohen vetėm pas disa ditėsh.
Kim-it i ofrohet 1 milion euro pėr njė natė
14 dhjetor - Spekulohet se Kim Kardashian ka marrė ofertė pėr tė vizituar Arabinė Saudite nė muajin janar, si mysafire speciale e familjes mbretėrore.
Shpėrthim nė stacionin bėrthamorė nė Ukrainė
3 dhjetor-Kryeministri ukrainas ka urdhėruar menjėherė ministrin e energjisė qė tė thėrras njė konferencė pėr shtyp. Ndėrkohė qė detaje tė tjera priten nė vazhdim. Nuk dihet ende pėr dėmet qė janė shkaktuar.
Kim Kardashian i ēmend ushtarėt Amerikan
02 dhjetor - Kim Kardashian dje ka qėndruar nė Abu Dhabi ku ka vizituar trupat ushtarake amerikane nė aeroplanmbajtėsen “San Diego USS”.
Facebook sjell ligje tė reja
01.dhjetor - Ligji per Facebook.
Ja pse Anxhela ėshtė modelja mė seksi shqiptare (FOTO)
01.12 - Anxhela Martini nuk ka dyshim se ėshtė modelja mė seksi shqiptare.
Kerry: Shqipėria, partner i besueshėm nė NATO
27 nėntor-Departamenti amerikan i shtetit ka njoftuar se zoti Kerry nė urimin e tij shprehet se “Shtetet e Bashkuara vazhdojnė qė aktivisht t’i mbėshtesin pėrpjekjet e Shqipėrisė pėr plotėsimin e kėrkesave pėr nė Bashkimin Evropian”.
Vdesin 26 minatorė nė Kinė
26 nėntor-Thuhet se deri te fatkeqėsia ka ardhur pasi qė njė termet i vogėl ka shkaktuar shkėndija, tė cilėt kanė ndezur pluhurin e qymyrit nė ajėr, duke shkaktuar mė pas zjarr.
Katalonja voton “pro” shkėputjes nga Spanja
Por referendumi nuk njihet nga Madridi. Gjykata Kushtetuese e shpalli pak ditė mė parė tė jashtėligjshėm referendumin
Xhamia e Wetzikonit shėnon 10 vjetorin e themelimit
Wetzikon, 08 nėntor - Nesėr mė 09 nėntor me filllim nė orėn 15.00, nė hotelin Drei Linden nė Wetzikon mbahet manifestimi qendror qė shėnon njė jubile shumė tė rėndėsishėm pėr komunitetin shqiptar me pėrkatėsi fetare islame nė Zvicėr, njofton Televizioni Koha.
Itali, presidenti dėshmon nė gjyqin ndaj mafias
28 tetor-Prokurorėt po hetojnė periudhėn dramatike tė dhunės sė mafias nė fillim tė viteve ’90, e shėnuar nga atentate me bombė dhe ekzekutime. Ata akuzojnė struktura tė shtetit se bėnė njė marrėveshje ilegale me Cosa Nostran pėr t’i dhėnė fund dhunės.
Hong-Kong, pėrleshje tė reja ndėrmjet protestuesve dhe policisė
19 tetor-Disa protestues, shumica e tė cilėve janė studentė, ishin pėrgjakur dhe lėnduar nė pėrleshje dhe u ėshtė dhėnė ndihmė mjekėsore. Demonstruesit kanė bartur ēadra dhe syze pėr tu mbrojtur nga shkopinjtė dhe spreji me piper i policisė
Presidentja argjentinase: Uashingtoni dėshiron tė mė vrasė
3 tetor-Fernandes dhe qeveria e saj ėshtė zemėruar me vendimin e gjykatės nė New York, se plani i fundit i Argjentinės pėr tė lėnė krizėn e borxhit ėshtė i paligjshėm dhe se kjo nuk do ta ndihmojė Buenos Airesin pėr tė zgjidhur kėtė krizė, e cila pėr herė tė dytė nė 13 vitet e fundit, vendi ka falimentuar.
Andreas Brehme, kampioni i botės qė pastron WC-tė
2 tetor-“Jemi tė gatshėm tė marrim nė punė Andreasin nė ndėrmarrjen tonė tė pastrimit tė banjove. Do tė kuptojė se ēfarė do tė thotė puna e vėrtetė dhe jeta e vėrtetė”, tha Straube.
Amerika do tė “zhduket” (VIDEO)
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, duke gjykuar nga teoricienėt e konspiracionit, sė shpejti do tė pėrjetojnė njė sulm fatal bėrthamor.
Ramos ėshtė Shqiptar , beri shqiponjėn me duar , provokim i radhės pėr Srbėt
17 dhjetor - Sergio Ramos ka festuar golin e mbrėmshėm ndaj Cruz Azul duke formuar shqiponjėn dy krenare me duar.
Shorti i LK: Barca pėrballė Cityt, PSG pėrballė Chelseat
15 dhjetor - Barcelona do tė ketė njė sfidė tė vėshtirė nė 16-shen e fundit tė Ligės sė Kampionėve, ndryshe nga rivalė tjerė spanjollė, Real Madrid dhe Atletico Madrid.
Reali spektakolar thyen rekordin e Barcės
13 dhjetor - Real Madridi ka shėnuar fitoren e 20-tė radhazi nė udhėtim me rezultat 4-1 ndaj Almerias, pėr tė thyer kėshtu rekordin e Barcelonės prej 18 fitoreve radhazi.
Shokohet Reali i Madridit
06 dhjetor - Sulmuesi Karim Benzema
Tevez kthehet tek Boca Juniors?
Menaxheri i Boca Juniors, Jose Requejo, ka folur pėr blerjen e sulmuesit tė Juventusit, Carlos Tevez.
Milani me stadium tė ri
Menaxherja e pėrgjithshme e Milanit, Barbara Berlusconi, ka bėrė tė ditur planet pėr ndėrtimin e stadiumit tė ri, i cili do tė inaugurohet nė vitin 2020.
Reali dhe PSG, 90 milionė pėr Hazard
Performanca e shkėlqyer e mesfushorit tė Chelseat, Eden Hazard, ka bėrė qė dy klubet e fuqishme botėrore, Real Madrid dhe PSG tė vihen nė ndjekje tė tij.
Fiorentina e ndal Juventusin
Fiorentina ka arritur qė tė ndalė Juventusin nė njė barazim 0-0, pėr tė ashpėrsuar kėshtu edhe mė tej luftėn pėr pozitat e para nė tabelė.
Kf Shkėndija transferon Mc Kreshėn ?
04 dhjetor - Reperi i njohur kosovar Kreshnik Fazliu, i njohur mė shumė nė opinion si Mc Kresha ka vizituar Shkėndijėn, ndėrsa me kėtė rast drejtuesit i kanė dhuruar fanellėn e klubit me numrin 10-tė.
E tmerrshme: Basketbollisti nokauton gjyqtarin (VIDEO)
03 dhjetor - Njė gjyqtarė ka mbetur pa ndjenja pėr disa sekonda pasi ėshtė goditur nė kokė nga njė basketbollistė.
Platini akuzohet pėr korrupsion
02 dhjetor - President i UEFA-sė
Foto nga aksidenti i David Beckhamit (FOTO)
Ish reprezentuesi i Anglisė, tė shtunėn pasdite, sė bashku me tė bitin, Brooklyn, kanė pėsuar njė aksident me veturė nė rrugėt e Londrės.
A ėshtė Messi nė treshe tė finalistėve pėr Topin e Artė
01.dhjetor - Messi nuk e meriton Topin e Artė kėtė vit
Barcelona fiton ndaj Valencias
30 nėntor - Barcelona ka arritur te fitorja ndaj Valencias me njė gol tė vonshėm, nė ndeshjen e javės sė 13-tė nė La Liga qė u zhvillua nė Estadio de Mestalla.
Renova demolon Vardarin, Shkėndija fiton Sileksin (VIDEO)
Skuadra e Renovės nė terren vendas me rezultatin 3:0 e ka mundur Vardarin, ndėrsa ekipi i Shkėndijės sot ka shėnuar fitore si mysafir nė ndeshjen kundėr Sileksit me rezultat 0:1.
Lenjani: Luajtėm mirė ndaj ‘tė mėdhenjve’ tė Francės
Anėsori i kombėtares sė Shqipėrisė, Ermir Lenjani, ėshtė shprehur i kėnaqur me paraqitjen e skuadrės sė tij kundėr Francės.
CR7: Njė rekord mė shumė, por ishte i veēantė
Cristiano Ronaldo ėshtė bėrė golashėnuesi mė i mirė nė histori tė Kampionatit Evropian (duke pėrfshirė fazat kualifikuese dhe ato finale), me golin qė shėnoi pėr kombėtaren e tij kundėr Armenisė.
Ndėshkime drastike pėr performansat e dobėta
Tetovė, 10 nėntor - Kryesia e klubit ka shqiptuar masa ndėshkuese pėr tė gjithė ekipin, qė gjobitet me 70% tė pagės mujore. Njėkohėsisht i kėrkohet ndjesė publikut pėr performansėn jo dinjitoze, ndėrsa paralajmėrohet se janari do tė sjellė ndryshime tė mėdha nė formacion.
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2014 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio