Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Bozhinovska kėrkon namazi tė falet nė gjuhėn maqedonase!
29 qershor-maqedonasve me besim islam, qė ritet fetare nė pikat e tyre tė kultit, t’i realizojnė nė gjuhėn maqedonase sikurse nė pjesėn e Rekės. Ashtu tė praktikohet nė gjithė Maqedoninė”, deklaroi Valentina Bozhinoska, Drejtoresh e Komisionit pėr marrėdhėnie me bashkėsitė fetare
Bogov: Kriza nė Greqi, nuk ndikon nė Maqedoni
29 qershor-Bogov thekson se qytetarėt e Maqedonisė tė cilėt mund tė gjenden nė Greqi pėr pushime, dhe duan tė nxjerrin para nga bankomatet e atjeshme, mund tė nxjerrin deri nė limitin e e pėrcaktuar nga bankat e Maqedonase. Pėr kartelat tona kreditore nuk vlen kufizimi prej 60 eurosh tėrheqje nė ditė, sikurse pėr qytetarėt grek
Nuran Izairi nuk i jep paret e ujėsjellėsit, Tetova rrezikon tė mbetet pa ujė
29 qershor-Kanė kaluar njė vit nga data e marrėveshjes dhe ministri Izari ende nuk e ka lagur xhepin, edhe pse vet ministri ėshtė tetovarė ai siē duket do mbahet mend si ministri mė i dėshtuar nė historinė e qeversijes sė BDI-sė
Grubi priti ambasadorin austriak Baier
29 qershor- Ndėrsa, raporti i Rajnhard Pribe bashkė me rekomandimet urgjente tė Komisionit pėr fqinjėsi dhe zgjerim paraqesin adresim tė tė gjitha shqetėsimeve, jo vetėm nga kriza aktuale, por edhe nė pėrgjithėsi pėr funkcionim demokratik tė shtetit dhe tė tė gjitha institucioneve nė vend.
A u shpėrblyen edhe kuadrot e BDI-sė pėr “askionin e suksesshėm nė Kumanovė”?
29 qershor- “Sipas informatave tona aksioni ėshtė organizuar dhe realizuar nga Sektori pėr luftė kundėr krimit tė organizuar, e jo nga Sektori pėr luftė kundėr terrorizmit, prandaj ėshtė jologjike akuza e MPB-sė dhe Prokurorisė”, thonė burimet e mbrojtjes sė tė akuzuarve.
Lėndohet motoēiklisti
29 qershor-Nė vendin e ngjarjes ka arritur policia pėr tė bėrė inspektimin dhe pėr tė pėrcaktuar shkaqet dhe ēdo gjė tjetėr nė lidhje me aksidentin nė tė cilėn dėmi i pėrgjithshėm ėshtė vlerėsuar nė 50 mijė denarė, ku nga pėrplasja janė thyer edhe xhamat e njė dyqanit qė ishte afėr aksidentit
Dhunė familjare nė Neproshten tė Tetovės
29 qershor-Dje rreth orės 16, pas njė grindje tė shkurtėr verbale, ai fizikisht ka sulmuar atė, duke goditur atė me grushta dhe shkelma nė kokė dhe nė trup duke i shkaktuar lėndime tė dukshme, njofton Sektori pėr Punė tė Brendėshme e Tetovės.
Ēmime mė tė lira nė roaming midis Maqedonisė dhe Serbisė.
29 qershor-Sipas marrėveshjes, pėr njė minutė thirrje tė dėrguar do tė paguhet 17,9 denarė, ndėrsa pėr thirrje tė ardhur nga pesė denarė. SMS porositė do tė paguhen pėr 5,5 denarė, ndėrsa njė megabajt internet do tė kushtojė 43 denarė.
Kramariq: Ballkani ka ēėshtje evropiane dhe pėr kėtė shkak nevojiten pėrgjigje evropiane
29 qershor-Nė fjalimin e vet, ambasadori Kramariq theksoi se “25 Qershori ėshtė Ditė e amshueshme dhe ditė me rėndėsi pėr Kroacinė dhe ėshtė shkėlqyeshėm kur shėnohet jashtė vendit, ndėrsa nė Manastir kjo realizohet nė mėnyrėn mė tė bukur tė mundshme”.
Sot takohen liderėt, pak shpresa pėr marrėveshje
29 qershor-Ky takim ėshtė parė me pesimizėm pasi liderėt e dy partive mė tė mėdha nė pushtet dhe opozitė, hyjnė me qėndrime diametralisht tė kundėrta. Gruevski ka paralajmėruar se nuk heq dorė nga posti i kryeministrit, ndėrsa Zaev ka vendosur largimin e Gruevskit kusht kryesorė pėr arritjen e marėveshjes
Reshje bore nė Kodrėn e Diellit
29 qershor-Pamjet janė regjistruar nga shoqata e alpinistėve “Argentus Maunt” nga Tetova, ndėrsa lajmin e ka konfirmuar edhe portali i specializuar pėr parashikime meteorologjike Metopro.
Tetovė: Gjuajnė me gurrė ndaj automjeteve (VIDEO)
Tetovė, 28 Qershor - SPB-Tetovė njoftion se fėmijė tė mitur pa asnjė arsye hedhin gurrė nga disa prej mbikalimeve dhe nė kėtė mėnyrė e rrezikojnė sigurinė e automjeteve tė cilėt qarkullojnė nė autostradė.
Pėrfshihet nga zjarri njė shtėpi nė Senakos pronari kėrkon ndihmė (VIDEO)
Tetovė, 28 Qershor - ”Ishim nė hapėsirat ndihmėse dhe e kemi vėrejtur tymin qė dilte. Tė tjerėt janė ngjitur lartė pėr ta shuar bashkė me fqinjtė dhe mė pas kanė arritur edhe zjarrfiėksit tė cilėt mėnjėherė kanė intervenuar dhe e kanė lokalizuar zjarrin. Unė nuk kam patur mundėsi qė tė shoh se ēka digjet lartė sepse nuk mundem tė ngjitem”, thotė Mefail Xhabiri.
Nesėr do tė takohen liderėt e katėr partive politike lideret
28 qershor-Kalkulimet e liderėve politik si duket kanė rreshtuar edhe partitė e vogla nė vend. Ata po presin qė t`i bashkohen ndonjė fronti ose tė veprojnė vet nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare qė do tė mbahen nė muajin prill tė vitit 2016.
Aksidenti tragjik nė Ēair revolton qytetarėt pėr gjendjen e komunikacionit
18 qershor- Aksidenti tragjik nė tė cilin humbi jetėn fėmiu 10 vjeēar ndodhi mbrėmė rreth orės 19:40 minuta. Bėhet fjalė pėr vogėlushin Zekirija Dardhishta nga Ēairi. Rruga Xhon Kenedi ngėrthen nė vete parkun, kopshtin, fushėn e sportit tė kėsaj lagje dhe shpeshherė ka qenė prehėr i fatkeqėsive tė shumta nė komunikacion pėr ēka qytetarėt alarmojnė vazhdimisht
Qindra emigrantė presin nė kufij pėr tė hyrė Maqedoni
28 qershor-“Na trajtojnė si kafshė. Pėr ēfarė tė drejta njerėzore flasin? Ku janė Kombet e Bashkuara, ku ėshtė BE-ja? Ku u zhduk Kryqi i kuq? Kėtu ka njerėz tė sėmurė, tė lėnduar qė kanė ecur nė kėmbė me ditė tė tera”, thonė emigrantėt tė dėshpėruar.
Merkel anashkalon Shkupin, shuplakė pėr Gruevskin
28 qershor- Mediat gjermane muajve tė fundit kanė alarmuar situatėn e rėndė politike dhe tė sigurisė nė Maqedoni. Ato kanė qenė nė mėnyrė direkte kritike ndaj pushtetit tė Gruevskit, duke akuzuar pėr skandalet e pushtetit tė tij. Tone kritike kishte shprehur edhe Deutsche Welle.
FMN prej nesėr nė vizitė tė Maqedonisė
28 qershor-Ekipi nė fund prej misionit do t`i publikoj pėrfundimet preliminare, dhe do tė pėrgatis edhe njė raport tė tėrėsishėm mbi tė cilin do tė diskutohet nė njė mbledhje tė Bordit Ekzekutiv tė FMN-sė me datėn qė do tė pėrcaktohet mė vonė.
Serbia i ngre pėrmendore shkaktarit tė Luftės sė Parė Botėrore
29 qershor-Qindra serbė morėn pjesė nė ceremoninė e zbulimit tė kėtij monumenti, e cila u mbajt nė Beograd mė 28 qershor, pikėrisht nė datėn e njėjtė kur ndodhi vrasja mė 1914.
Vėllezėrit Aliko refuzojnė ushqimin nė polici: Jemi nė agjėri
29 qershor-Ata kanė refuzuar ushqimin e Policisė sė Tiranės, nisur edhe nga fakti se janė duke agjėruar.
Mogherini nis takimin me delegacionin e Kosovės
29 qershor-Kėtė e ka bėrė tė ditur zėdhėnėsja e saj, Maja Kocijanēiē me anė tė njė postimi nė Twitter.
Kavajė, vret kushėririn 14-vjeēar nga pakujdesia
29 qershor-Policia e Tiranės bėri tė mundur arrestimin e 17-vjeēarit Z.Sh., i cili nė pyllin e fshatit Gjocaj, ka qėlluar nė kokė kushėririn e tij me iniciale Sh.Sh.
Vuēiq: Serbia e gatshme pėr kompromis me Kosovėn
28 qershor-Kryeministri i Serbisė, Alekasandėr Vuēiq, ka thėnė sot se nė takimin e nesėrm nė Bruksel, pjesė e dialogut me Prishtinėn, shkon me besim tė mirė dhe ka theksuar se Serbia ėshtė e gatshme pėr kompromis, por se ka thėnė se “nuk varet prej nesh se ēfarė do tė ndodh”.
Spikeret e lajmeve tė zhveshura nė televizionin shqiptar [video] FOTO + 16
28 Qershor - Nėse mendonit se tė gjithė mėnyrat pėr tė tėrhequr audiencėn ishin konsumuar, atėherė gaboheni. Njė televizion i ri nė Shqipėri ka zgjedhur qė tė hyjė nė treg, duke tėrhequr me fizikun e vajzave.
Saimir Tahiri: Ata qė vunė dorė mbi ty u arrestuan, Ibrahim!
28 qershor-Me ne fund drejtesi, per ty Ibrahimin, per vete banoret e Lazaratit, per qytetaret e ndershem qe duan nje Shqiperi te drejte e perfundimisht te lire nga kercenimi i frikes.
Presioni gjerman mbi Kosovėn, miratojeni Gjykatėn Speciale!
28 qershor-Ftesa qė kancelaria Merkel u ka bėrė Isa Mustafės dhe Hashim Thacit ėshtė njė sinjal i qartė se Berlini nuk ėshtė dorėzuar nga pėrpjekja pėr tė miratuar Specialen nė Kuvendin e Kosovės.
Lazarat, RENEA arreston tre bashkėpunėtorė tė vėllezėrve Aliko
27 Qershor - Nė vijim tė operacionit nė Lazarat policia njofton sot nė mėngjes arrestimin e tre shtetasve tė tjerė.
Selimi: Tentim pėr t’iu ngarkuar shqiptarėve pastrimin etnik
26 qershor-“Kjo gjykatė po tenton t’ia ngarkoj shqiptarėve pastrimin etnik, a kemi bėrė spastrim etnik. Duhet tė kemi trimėri jo pėr ta shtrirė kokėn, por pėr tė kundėrshtuar padrejtėsitė”, tha ai.
Adelina Ismaili nė hall tė madh!?
26 qershor-“Nėse dikush nga ju ka fakte diskredituese ose ēfarėdo lloj fotoje, inēizim timin , ju lutem dhe ju pėrgjėrohem PUBLIKONI.Po ju pres tash e 8 vite”, ka bėrė thirrje Adelina.
Thaēi e Veseli pasi komunikojnė me letra ?!?
26 qershor-Gjatė kohės sė seancės Veseli ka shkruar njė letėr tė cilėn sekretari Krasniqi ia ka pėrcjellė Thaēit dhe pasi ky i fundit e ka lexuar, ata kanė shkėmbyer mesazhe me sy.
Flamuri i ISIS-it valon nėFrancė!
26 qershor-Televizioni Al Jazeera raporton se sulmuesi ka hyrė nė fabrikė dhe ka aktivizuar disa mjete shpėrthyese, mirėpo, ende nuk dihet se cili ėshtė numri i saktė i viktimave nga ky sulm. Ky sulm vjen vetėm gjashtė muaj pas sulmit terrorist nė zyrat e revistės satirike ‘Charlie Hebdo’, ku ishin vrarė 12 persona.
Thaēi: Tė pėrfundojmė edhe kėtė proces jo tė lehtė
26 qershor-Sipas tij, e gjithė kjo po ndodh pas gjithė gjykimeve tė UNMIK-ut, nga Tribunali i Hagės... - kjo ėshtė hera e pestė qė po kėrkohet tė gjykohen luftėtarėt e UĒK-sė.
Fjalimi i jashtėzakonshėm i Edi Ramės nė varrimin e policit tė vrarė
26 qershor-Jeta qė Ibrahimi mund tė kishte mė tutje, gėzimet qė ai mund t’u falte mė tej prindėrve, dashuria qė mund tė vazhdonte t’u jepte motrave e vėllezėrve, kanė ikur tė gjitha. E ardhmja dhe ėndrrat e tij kanė mbaruar, sepse jeta e tij ndaloi pėr shkak tė detyrės, tha Rama.
Haradinaj: Gjykata Speciale, njė “monstrum ligjor”
26 qershor-Sipas Haradinajt, kjo gjykatė ėshtė njė precedent, pasi qė nuk ka ndodhur pėr republikat tjera tė ish-Jugosllavisė, pėr asnjė palė tjetėr qė ka qenė palė e luftimeve.
Mustafa:Gjykata do tė gjykojė individėt dhe jo luftėn e drejtė
Nė seancė raportohet se po marrin pjesė edhe delegacionet e ambasadave tė huaja.Mustafa ka thėnė se gjykata do tė gjykojė individėt dhe “jo luftėn e drejtė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”
Ambasadori Donald Lu pėrgėzon Halim Kosovėn pėr fushatėn pozitive
26 qershor-Ne mendojmė se fushata juaj ishte njė shenjė pėr qytetarėt shqiptarė se sistemi i tyre politik po maturohet”, thuhet nė letrėn e ambasadorit Lu.
Diskoja pėrfshihet nga flakėt, qindra tė plagosur nė Tajvan
29 qershor-Mė shumė se 180 njerėz kanė lėndime serioze. Nė video nga vendi i ngjarjes shihet njė top i madh nė flakė qė papritur zgjerohet mbi parkun dhe dėgjohen njerėzit se si bėrtasin duke u larguar nėpėr flakė
Valdet Gashi rrėfen nga IS-i
23 qershor-«Kėtu kemi krejt ēfarė njihet nė Gjermani.» Nuk mungon asgjė, deri te «Milchnitte»-et dhe «Kellogg’s»-at. Nuk mungon asgjė, nėse aty-kėtu nuk ekziston ndonjė artikull, gjendet gjithmonė diēka e ngjashme si zėvendėsim.
Kėto metoda tė ekzekutimit nga ISISI-i do ju trondisi
23 qershor-Diku tjetėr nė kėtė video, militantėt e ISIS janė filmuar brutalisht duke vrarė tė burgosurit tė mbyllur nė njė makinė, duke i hedhur nė erė me raketa-hedhės, ndėrsa njė grup tjetėr i xhihadistėve kanė lidhur me zinxhir njė sėrė tė burgosurve pėr fyti me njė mjet shpėrthyes tė cilėt mė pastaj e kanė shpėrthyer.
Kosova pranon humbjen: Veliaj tė mbajė premtimet
23 qershor-Unė zgjodha kontaktin me qytetarin dhe jo fushatėn e luksit nė ekran, i bindur se kjo ishte zgjedhja mė e mirė pėr ju,” tha ai.“Fitues i kėsaj gare rezulton Erion Veliaj, tė cilin dua ta uroj dhe shpresoj qė tė mbajė premtimet dhe nuk do zhgėnjejė qytetarėt e Tiranės.
Turqit ndėrtojnė aeroport nė Rusi pėr 8 milionė pasagjerė
22 qershor-“Projekti do tė kushtojė rreth 210 milionė euro dhe do tė pėrfundojė gjatė dy viteve tė ardhshme. Qėllimi ynė ėshtė finalizimi i projektit para fillimit tė Kupės Botėrore tė FIFA-s mė 2018″, tha anėtar i bordit tė Limak, Serdar Bacaksız.
Nju Jork, mijėra shqiptarė me duart e tyre formuan shqiponjėn
22 qershor-Festimi me gjestin e shqiponjės, i cili ėshtė kthyer tashmė nė njė mėnyrė tė re festimi kudo pėr shqiptarėt, nuk kishte si ti mungonte edhe Paradės Shqiptare nė Nju Jork
Masakra nė kishė, Obama: Duhet tė bėjmė diēka pėr kėtė situatė
19 qershor-Edhe pse fillimisht u duk se tė dy krahėt do t’i jepnin pėlqimin e tyre, nisma u bllokua 5 muaj mė vonė nga njė grusht senatorėsh demokratė. Nuk ka ndonjė argument tė qenėsishėm qė tė mbėshtesė veprimin e tyre, do tė deklaronte asokohe shefi i Shtėpisė sė Bardhė. Por, mund tė them se kjo ishte njė ditė e turpshme pėr Uashingtonin, shtoi ai.
Studentėt qė ecin me celularė nė dorė do tė kenė njė vendkalim tė veēantė nė shkallėt e universitetit
19 qershor- Ditė mė parė, u njoftua se njė qytet nė Belgjikė kishte vendosur njė korsi tė veēantė pėr personat qė pėrdorin telefonin kur ecin. Kjo nuk ishte iniciativė e qeverisė belge, por e njė dyqani qė merret me riparimin e telefonave inteligjentė nė qytetin Antwerp, nė Belgjikė.
NASA paralajmėron: Toka do tė mbetet pa ujė!
18 qershor-Qė nga viti 2003, satelitėt e NASA-s kanė identifikuar ujėrat nėntokėsore duke matur peshėn gravitacionale nė Tokė, duke vėnė nė dukje vendet ku pesha e lartė e ujit ka shkaktuar gravitet tė fortė, mė pas i kanė plotėsuar ndryshimet nė vitin 2013.
Al Kaeda dorėzohet: Jemi tė shkatėrruar, kemi humbur luftėn!
12 qershor-Vitin e kaluar tė gjithė rekrutėt e rinj i janė bashkuar grupit tė ISIS-it i cili kohėt e fundit shpalli kalifatin dhe pushtimin e zonave tė reja nė Irak dhe Siri.
Ndahet nga jeta djali i Joe Biden, kishte punuar edhe nė Kosovė
31 maj-Lajmi u njoftua nga Shtėpia e Bardhė pėrmes njė deklarate, e sipas zyrės sė zv.Presidentit, shkak ishte beteja e gjatė me tumorin nė tru, tė cilėn Beau nuk e fitoi.
Shkėmbim zjarri mes policisė dhe trafikantėve tė drogės, 43 tė vdekur
23 Maj - Policia ndeshet me grupin kriminal, ku la shumė tė vrarė dhe disa tė plagosur .
SHBA, policia vret dy persona, hapėn zjarr nė njė ekspozitė me karikatura tė Muhamedit
SHBA, 04 Maj - Dy persona tė armatosur janė vrarė pasi hapėn zjarr jashtė njė konference tė mbajtur nė periferi tė Dallasit (SHBA). Gjithashtu, ėshtė plagosur njė roje sigurie e Curtis Culwell Center, aty ku po mbahej konferenca.
Stamboll, avioni i Turkish Airlines merr flakė nė ajėr
25 Prill - Avioni i Turkish Airlines me flakė nė ajėr dhe ėshtė detyruar tė bėjė ulje tė detyruar
Tragjedi ne kanalin e Siēilisė, pėrmbyset anija me rreth 700 emigrant!
19 Prill - Njė anije pėrmbyset nfėr kanalit te Siēilisė , sipas informatave tė para thuhet se nė anije janė rreth 700 emigrant nga Libija
Samsung ka gabuar pėr Galaxy S6 dhe S6 Edge
18 Prill - Koreanet e samsungut kanė gabuar me paisjet e s6 dhe s6 edge ne sasinė e prodhimit
Franca dėbon 200 shqiptarė nga njė strehimore
Francė, 14 Prill - Mediat Franceze kan publikuar dise infomaqcione se gjat mėngjesit tė sotėm autoritetet franceze kan dėbuar mė shumė se 200 persona kryesisht shqiptar duke u refuzuar tė drejtėn pėr azil tė cilėt ishin strehuar qė nga viti 2013.
Hillary Clinton hyn nė garėn presidenciale
Hillary Clinton filloi fushatėn e saj presidenciale pėr vitin 2016 ndėrsa njė pretendent tjetėr republikan pėrgatitet tė njoftojė kandidaturėn e tij.
Zyrtare: Besart Ibraimi dy vite nė Shkėndijė
Super pėrforcim pėr ‘kuqezinjtė’ qė arrijnė tė sigurojnė pėr dy vite shėrbimet e sulmuesit 28 vjeēar Besart Ibraimit, i cili vitin 2009 u votua si futbollisti mė i mirė nė Maqedoni.
Zyrtare: Rikthehet Ardian Cuculi te Shkėndija (FOTO - VIDEO)
Ardian Cuculi firmos kontratė dy vjeēare me klubin Shkėndija, duke u rikthyer nė skuadėr vetėm 12-tė muaj pasi u largua drejt Partizanit tė Tiranės.
Zyrtare - Granit Xhaka vendosi se ku do tė luaj sezonin e ardhshėm
1 Qershor - Pėr mesfushori Kosovar Granit Xhaka u interesuan shum klube tė medha europiane por ai vendosi se ku do tė luaj pėr sezonin e ardhshėm.
Shtyhet pėr tė martėn ndeshja Shkėndija-Vardari
10 Maj - Situata e tensionuar nė Kumanov anulon ndeshjen e futbollit Shkėndija - Vardari, ndeshja do tė luhet tė Martėn nė stadiumin e qytetit nė Kėrēovė.
Renova fitoi Metalurgun nė Shkup
Skuadra e Renovės ka shėnuar fitore tė rėndėsishme 2:1 nė transfertėn me Metalurgun nė Shkup, duke marrė tre pikė tė rėndėsishme nė luftėn pėr pozitat qė sigurojnė pjesėmarje nė Kupat Evropiane.
Shkėndija nė Kratovė mund Sileksin me rezultat 2:0 (VIDEO)
Shkėndija pėrfundimisht ka kapur rritėm tė mirė, duke koleksionuar edhe fitoren e katėrt me rradhė. Nė kuadėr tė xhiros sė 29-tė tė Ligės sė Parė tė futbollit tė Maqedonisė ‘kuqezinjtė’ fituan pastėr 0:2 nė transfertėn nė Kratovė, duke i shkaktuar Sileksit disfatėn e 11-tė nė duelet direkte ndėrmjet veti.
Shkėndija merr licencėn pėr garim nė Kupat Evropiane (VIDEO)
Komisioni pėr licencim pranė FFM-sė ka pranuar kėrkesėn e Shkėndijės pėr paisje me licencė dhe duke analizuar dokumentacionin e dorėzuar ka sjellė vendim pėr pėrgjigje pozitive.
Messi turpėron Guardiola-n, Barcelona pranė finales sė Berlinit
Dy magji tė Messi-t dhe goli i Neymar mposhtin 3-0 Bajernin e Pep Guardiola-s dhe i japin mundėsinė Barcelonės tė hedhė njė hap tė sigurt drejt finales sė madhe tė Berlinit.
United jepė Januzajn pėr Depayn
Manchester United mėsohet se dėshiron ta ofrojė anėsorin shqiptar Adnan Januzaj pėr tė nėnshkruar me Memphis Depay.
Granit Xhaka luan me bri tė thyer
Mesfushori shqiptar i Borussia Monchengladbach, Granit Xhaka, ka zbuluar se ai ėshtė duke luajtur me brinjė tė thyer.
Beteja e Shekullit i takon Floyd Mayweather
3 maj-Mayweather nisi sulmin e hershėm ndaj filipiniezit siē i fitoi edhe raundet tjera pėr tė dalė i pari nė tė tri vlerėsimet e gjyqtarėve nė meēin qė konsiderohet si mė fitimprurėsi i tė gjitha kohėve.
Kėto janė qiftet gjysmėfinale tė Champion Leagues
24 Prill - Nė Nyon tė Zvicrės ėshtė bėrė tėrheqja e shortit pėr ndeshjet gjysmėfinale tė Champion Leagues
Shorti i Uefa Champion League , Napoli shpėtoi lehtė
24 Prill - Sot nė Zvicėr ėshtė hedhuur shorti i ligės sė kanpionve
Live: Shorti i Ligės sė Kampionėve
24 Prill - Ka filluar ceremonia e tėrheqjes sė shorit nė Nyon tė Zvicrės
Sulmi nė Goshnicė shtynė ndeshjen Shkėndija - Vardari
Pas incidenteve tė fundit qė ndodhėn nė Goshincė tė Likovės Federata e futbollit tė Maqedonisė ka vendosur tė shtyjė pėr afat tė pacaktuar zhvillimin e ndeshjes Shkėndija-Vardari. Vendimi pėr orarin e ri merret tė mėrkurėn.
Tri ndeshje moslojė pėr Shkėlzen Gashin
Shkėlzen Gashi ėshtė dėnuar me tri ndeshje moslojė nga Federata Zvicerane e Futbollit pėr kartonin e kuq qė mori nė ndeshjen kundėr FC Zurich.
‘Ringjallja’ e CR7 nė garėn pėr golashėnuesin mė tė mirė
Ishte njė periudhė gjatė tė cilės tė gjithė e kritikuan Cristiano Ronaldon, mirėpo futbollisti mė i mirė nė botė nė dy vitet e fundit, u kthye nė mėnyrė tė furishme.
“Ballistėt” nesėr i bojkotojnė futbollistėt e Shkėndijės
Tetovė, 14 Prill - “Ballistėt nesėr bėjnė BOJKOT ! Si pasojė e performansės tė lojtarėve tė klubit tonė, ne Ballistėt vendosėm qė e vetmja mėnyrė pėr tė shprehur pakėnaqėsinė tonė ėshtė nėpėrmjet bojkotit.
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio