Home / Lajme (page 417)

Lajme

Afër 100.000 nënshkrime kundër hidrocentralit Fusha e Llukovës

Afer 100.000 nenshkrime kunder hidrocentralit Fusha e Llukoves

Shkup, 09 Shtator – 97.804 qytetarë kanë nënshkruar peticionin për mbrojtje të njërit prej parqeve nacionale më të vjetra në Evropë dhe shtëpi e rrëqebullit të Ballkanit, Mavrova, ka kumtuar sot Koaliconi “Ekologjia – Prioritet!”. Ky peticion elektronik ka dalë nga rezoluta e Unioni Ndërkombëtar për Mbrojtje të Natyrës (IUCN) …

Më tepër »

Në Maqedoni nuk ka rrezik nga ebola

Ne Maqedoni nuk ka rrezik nga ebola

Shkup, 09 Shtator – Në Maqedoni nuk ka rrezik nga virusi i ebolas, ka informuar Klinika për Sëmundje Infektive në Shkup. Shqetësimi ka ardhur pasi që gjatë fundjavës dy studentë nigerian janë izoluar nga Aeroporti i Shkupit, me dyshimin se tek ta ishin vërejtur simptomet e virusit vdekjeprurës afrikan. Dy …

Më tepër »

Thaçi kërkon ndihmën e Zhbogarit

Thaci kerkon ndihmen e Zhbogarit

Prishtinë, 8 Shtator – Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi priti në takim shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar, me të cilin bisedoi për zhvillimet më të fundit politike në Kosovë. “Kosovën e presin shumë procese të rëndësishme, procesi i integrimeve evropiane, dialogu me Serbinë, Marrëveshja e …

Më tepër »

Analiza mjekësore: Nuk ka Ebola në Maqedoni

Analiza mjekesore: Nuk ka Ebola ne Maqedoni

Shkup, 8 shtator – Nuk ka virus Ebola në Maqedoni. Mjekja Snezhana Stojkovska nga Klinika Infektive ka njoftuar se virusi nuk është gjendur te tre studentët nga Nigeria të cilit ishin shtruan në klinikë pasi kishin ethe. “Njëri prej studentve është ndaluar në spital për trajtim për një problem endemik, …

Më tepër »

Brovina: Po shkojmë drejt zgjedhjeve

Brovina: Po shkojme drejt zgjedhjeve

Prishtinë, 08 Shtator – Kryesuesja e seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, Flora Brovina, ka shprehur rezerva për vazhdimin e seancës konstituive. Ajo ka thënë se vendi po shkon drejt zgjedhjeve të reja, duke shtuar se ka mundësi që thirrja për zgjedhje të reja të ndodhë ende pa u vazhduar …

Më tepër »

Vritet edhe një shqiptar nga Shkupi në Siri

Vritet edhe nje shqiptar nga Shkupi ne Siri

Siri, 08 Shtator – Në rrjetet sociale shpërndahet e tijë dhe me tekst “Vellahu jon nga Shkupi. Xhelali ka ra Shehid InshaAllah. Allahu e pranoft shehid e na bashkoft ne Xhennet”, shkruan në faqet e xhihadit. Një tjetër shqiptarë është vrarë nga radhët e ISIS në Siri. Nëpër rrjetet sociale …

Më tepër »

Sekretari Kerry uron ditën e pavarësisë

Sekretari Kerry uron diten e pavaresise

Shkup, 08 Shtator – Shtetet e Bashkuara me krenari kanë mbështetur zhvillimin dhe tranzicionin e Maqedonisë gjatë 23 viteve të kaluara. Ne vazhdojmë të qëndrojmë të përkushtuar për t’i ndihmuar Maqedonisë të përforcojë sundimin e ligjit, të promovojë lirinë e mediave, dhe të ndërtojë baza të fuqishme demokratike për shoqëri …

Më tepër »