Home / Lajme

Lajme

Thaçi: Rusia po e destabilizon Ballkanin

10168118_649544608449235_1559515433_n

Thaçi ka theksuar se Ballkani është para tri sfidave, të cilat mund ta vënë në pikëpyetje stabilitetit e sigurisë në Evropën Juglindore. E para ka të bëjë me ndikimin rus në Ballkan, e dyta me krizën e refugjatëve dhe e treta me radikalizmin fetar. Për të përditshmen gjermane, Thaçi ka …

Më tepër »

Shaqiri: Ligji për përdorimin e flamurit duhet të ndryshohet

hisni

Kremtimi i Ditës së Flamurit 28 Nëntori vazhdon të mbetet jashtë listës së festave shtetërore dhe kombëtare për shqiptarët e Maqedonisë. Përdorimi i flamurit gjithashtu mbetet në një gjendje diskutueshme pasi ligji aktuale definon që ai mund të përdoret vetëm në nivel komunal edhe atë në komuna ku shumicë janë …

Më tepër »

Shpend Ahmeti: Dje pashë edhe policë të mërzitur

ahmeti-dje-pash-euml-edhe-polic-euml-t-euml-m-euml-rzitur_hd

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, në llogarinë e tij në Facebook ka shkruar se në ditën e djeshme ka parë edhe policë të mërzitur, por edhe disa të tjerë agresivë. Ahmeti ka thënë se ka dëgjuar njërin prej policëve të ketë thënë se nëse sheh që po ushtrohet …

Më tepër »

Në 24 orët e kaluara në Tabanovcë kanë dalë 3.663 persona

221708

Në Tabanovcë në 24 orët e kaluara (të shtunën 0:00-24:00) arritën dhe u larguan gjithsej 3.663 persona, të gjithë me tren. Në Qendrën e përkohshme tranzit në Gjevgjeli momentalisht janë regjistruar 600 persona, që janë në përgatitje që të nisen me tren, ndërsa për regjistrim janë përgatitur rreth 100 persona. …

Më tepër »

Defile për nderë të 28 nëntorit

11036891_439913152881402_6763452909440889490_n

Tetova në këtë 28 nëntorë është veshur kuq e zi. Atmosferë festive gjithandej në rrugët e Tetovës, një qytet që njihet për një të kaluar mjaft heroike dhe kontributdhënës në aspektin kombëtarë. Ska se si të ishte ndryshme edhe sot. Vetura të stolisura me flamuj, fëmijë të veshur kuq e …

Më tepër »

S`është lehtë me qenë shqiptar në Prilep

Prilep-1-550x330

Prilepi, si qytet dallohet nga nacionalizmi i tepruar Maqedonas, që nga kohërat e mëhershme. Gjatë konfliktit të 2001 –shit, atje pësuan shumë dyqane, kafeteri, si dhe biznese të shqiptarëve dhe komuniteteve tjera jo maqedonasve. U dogj deri në themele dhe Xhamia e vetme në këtë qytet, që ishte njëra nga …

Më tepër »

Tensione në Kosovë, arrestohet Albin Kurti

arrestohet-ylli-hoxha-dhe-fitore-pacolli_hd

Policia ka hyrë në selinë e VV-së, pasi ka thyer dyert. Fillimisht janë arrestuar aktivistët që janë gjendur aty dhe mw pas edhe Albin Kurtit.Njësi speciale të Policisë së Kosovës kanë bllokuar hyrje daljet që lidhin me selinë e Vetëvendosjes.Policia ka arrestuar mbi 90 aktiviste deri me tash, thuhet në …

Më tepër »